Şerit Testere Kullanımı

Ahşap şerit testere bıçaklarının kullanımı için öneriler

Ahşap şerit testere bıçaklarının kullanımı için öneriler
  • 1. Serit kalınlığıni dogru secin:

Yüksek hızlı calisan ahşap şerit testerelere makinalari için, serit kalınlığı kasnak çapının binde birini geçemez. Örneğin, 700 mm kasnak çapı olan makina icin 0.70 mm kalınlığında serit kullanilmalidir.Daha yavas calisan makinalar icin biraz daha kalin serit bicaklar kullanilabilir.

  • 2. Sertiti düzgün ayarlama:

Serit testere bıçağıni, üst yüzeyin üzerinde ortalanacak şekilde ayarladığınızdan emin olun. Hiçbir durumda dişler kasnagin dışına çıkmamalıdır, aksi takdirde testere bıçağı cabuk yırtılacaktır.

  • 3.Bıçak gerginliğinin kontrol edilmesi:

Bıçak gerginliğini bıçağın yan tarafından tezgah ile üst bıçak kılavuzunun yarısına kadar parmağınızla bastırarak kontrol edin (bıçak, 1-2 mm’den fazla esnememelidir).
DİKKAT: Aşırı fazla gerdirilmesi, şerit testere bıçağının kırılmasına neden olabilir. Çok az gerdirilmesi ise tahrikli şerit testere çarkının kaymasına ve şerit testere bıçağının durmasına neden olabilir

  • 4. Arka rulmanlarin ayarlanması:

Makineyi rölantide iken, testere bıçağı arkası ile testere bıçağının arkasindaki rulman arasındaki mesafe 1-1,5 mm olmalıdır. Sadece serit kesim yaparken seritin arkasi rulmana temas etmelidir. Aksi halde serit ve rulman çok isinacagindan gerilmelere ve çatlaklara yol açar.

  • 5.Serit testereyi gevsetin:

Makine uzun süre kullanılmayacaksa, testere bıçağı gevşetilmelidir.

  • 6. Zamanında yeniden bileme:

Bu, özellikle testere bıçağının ömrünü uzatmak için cok önemlidir. Körelmis bir testere kesim kalitesini düsürdügü gibi celigin isinmasina sebeb olacagindan, celikte gerilmeye ve caltaklara sebeb olur.